В Україні оголосили кредитні канікули

16:20 / 21.03.2022

Українців не штрафуватимуть за невиконання зобов’язань за договором про споживчий кредит.

На час воєнного стану в Україні і на 30 днів після нього позичальників звільнено від відповідальності перед кредиторами у разі прострочення виконання зобов’язань за споживчим кредитом, повідомляє Нацбанк.

Таку норму закріплено прийнятим законом України № 2120-IX Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану, зазначає сайт Національного банку України.

Крім того, новий закон змінює низку правил роботи банків і небанківських фінансових установ, які у тому числі надають послуги із кредитування. Мета цих змін – передусім полегшити ситуацію для українців-позичальників на час війни і повоєнного відновлення економіки.

Відповідно до закону, у разі допущення такого прострочення, споживач звільняється, зокрема, від обов’язку сплати кредитору неустойки (штрафу, пені) та інших платежів, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем зобов’язань за такими договорами.

Забороняється також, у разі невиконання зобов’язань за договором про споживчий кредит, збільшення процентної ставки за користування кредитом, крім випадків, коли встановлення процентної ставки, що змінюється, передбачено кредитним договором або договором про споживчий кредит.

Натомість НБУ звертає увагу, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання за таким договором, підлягають списанню.

Але нові правила не передбачають скасування відсотків за користування кредитними коштами. Таке нарахування є правомірним з боку кредитора. Кредитні канікули – це відстрочка сплати боргу, а не його прощення. Також кредитні канікули – це право кредитора, а не його зобов’язання. Тому рекомендовано домовитися безпосередньо із кредитором про кредитні канікули. Хоча якщо позичальники мають достатній запас ресурсів, щоб продовжувати діяльність і обслуговувати позички, потрібно їх надалі платити.

В Україні оголосили кредитні канікули